Forskningsområder

1 - 480 ud af 480Pr. side: 500
  1. Troels Aagaard

    Professor emeritus

    Person: VIP

  2. Marianne Achiam

    Lektor

    Person: VIP

  3. Johannes Agerskov

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  4. Hendra Y. Agustian

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  5. Nadja Ahrentløv

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  6. Sharon-Naomi Alcaide Manthey

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  7. Bodil Helene Allesen-Holm

    Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  8. Anders Woetmann Andersen

    Professor

    • Skin Immunology Research Center - Professor

    Person: VIP

  9. Hanne Andersen

    Professor

    Person: VIP

  10. Mads Peter Sulbæk Andersen

    Adjungeret lektor

    Person: VIP

  11. Thorbjørn Joest Andersen

    Professor

    Person: VIP

  12. Manja Hoppe Andreasen

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  13. Lise Arleth
    • X-ray and Neutron Science - Professor, Tidligere

    Person: VIP

  14. Lina Avila Clasen

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  15. Tonci Balic Zunic

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  16. Jens Bangsbo

    Centerleder, professor

    Person: VIP

  17. Jørgen P. Bansler

    Professor emeritus

    Person: VIP

  18. Rodrigo Pinheiro Bastos

    Videnskabelig assistent

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  19. Krutika Bavishi

    Postdoc

    Person: VIP

  20. Claus Beier

    Institutleder

    • Sekretariatet - Institutleder

    Person: TAP

  21. Jesper Bendix

    Professor

    Person: VIP

  22. Pól Martin Bendix

    Lektor

    • Biokompleksitet - Lektor

    Person: VIP

  23. Christian Berg

    Professor emeritus

    Person: VIP

  24. Rune W. Berg

    Lektor

    • Neuronal Signalling - Lektor

    Person: VIP

  25. Miriam Beyers

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  26. Emil Bjerrum-Bohr

    Lektor, Lektor ¿ forfremmelsesprogrammet

    • Niels Bohr Internationale Akademi - Lektor
    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Lektor ¿ forfremmelsesprogrammet

    Person: VIP

  27. Andreas Bluhm

    Gæsteforsker

    Person: VIP

  28. Valeria Borsotti

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  29. Ole Bjørn Brodnicke

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  30. Jesper Bruun

    Lektor

    Person: VIP

  31. Thilde Bech Bruun

    Lektor

    Person: VIP

  32. Ann-Sophie Buchardt

    Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  33. Mauricio Bustamante

    Adjunkt

    • Niels Bohr Internationale Akademi
    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Adjunkt

    Person: VIP

  34. Rita M. Buttenschøn

    Seniorrådgiver

    Person: VIP

  35. Lars Båstrup-Spohr

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  36. Isabel Calabuig

    Projektleder

    Person: TAP

  37. Josue Leonardo Castro Mejia

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  38. Yan Cheng

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  39. Carla Ximena Colque-Little

    Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  40. Robert Dagil

    Adjunkt

    Person: VIP

  41. Tais Wittchen Dahl

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  42. Tor-Salve Dalsgaard

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  43. Stefano De Dominicis

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  44. Cristian De Gobba

    Gæsteforsker

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  45. Peng Ding

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  46. Jens Dolin

    Professor emeritus

    Person: VIP

  47. Katrine Ellemose Lindvig

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  48. Claus Emmeche

    Lektor

    Person: VIP

  49. Valentina S Espinoza Fernández

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  50. Henry James Evans

    Ekstern lektor

    Person: VIP

  51. Rasmus Fensholt

    Professor

    Person: VIP

  52. Catarina Fernandes

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  53. Martha Ann Fleming

    Lektor

    Person: VIP

  54. Mogens Flensted-Jensen

    Professor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  55. Niels Fold

    Professor

    Person: VIP

  56. Mads Friis Frand-Madsen

    Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  57. Max Frank

    Videnskabelig assistent

    Person: VIP

  58. Brian Lund Fredensborg

    Lektor

    • SOBI - Lektor

    Person: VIP

  59. Karin Margarita Frei

    Gæsteforsker

    Person: VIP

  60. Thomas Friborg

    Professor

    Person: VIP

  61. Ib Friis

    Professor emeritus

    Person: VIP

  62. Mikkel Fruergaard

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  63. Jens Frydenvang

    Adjunkt

    • Centre for Star and Planet Formation - Adjunkt

    Person: VIP

  64. Johan Peter Uldall Fynbo

    Professor

    • The Cosmic Dawn Center - Professor

    Person: VIP

  65. Jens Jørgen Gaardhøje

    Professor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor

    Person: VIP

  66. Steen Hammerum

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  67. Anders Johannes Hansen

    Institutleder, Professor

    • Globe Administration - Institutleder
    • Section for Geogenetics - Professor

    Person: VIP, TAP

  68. John Renner Hansen

    Professor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor

    Person: VIP

  69. Jørgen Beck Hansen

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  70. Klaus Hansen

    Lektor emeritus

    • Datalogisk Institut - Lektor emeritus

    Person: VIP

  71. Nikolaj Lervad Hansen

    Gæsteforsker

    Person: VIP

  72. Peter Henrik Hansen

    Professor emeritus

    • Eksperimentel subatomar fysik - Professor emeritus

    Person: VIP

  73. Peter Lundsgaard Hansen

    Indskrevet ph.d.-studerende

    Person: VIP

  74. Åse Solvej Hansen

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  75. Tue Hassenkam

    Lektor ¿ forfremmelsesprogrammet

    • Section for Geobiology - Lektor ¿ forfremmelsesprogrammet

    Person: VIP

  76. Thure Pavlo Hauser

    Lektor

    • SOBI - Lektor

    Person: VIP

  77. Linnea Worsøe Havmøller

    Gæste ph.d.-studerende

    • Forskning og samlinger - Ph.d.-studerende
    • Section for Molecular Ecology and Evolution - Gæste ph.d.-studerende

    Person: VIP

  78. Changling He

    Seniorforsker

    Person: TAP

  79. Per Hedegård

    Professor

    Person: VIP

  80. Ylva Hellsten

    Professor, Sektionsleder

    Person: VIP

  81. Lena Hermesdorf

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  82. Daniel Hershcovich

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  83. John Hertz

    Gæsteprofessor

    • Neuronal Signalling - Gæsteprofessor

    Person: VIP

  84. Jens Hjorth

    Professor

    • DARK - Professor

    Person: VIP

  85. Tenna Holgersen Bryde

    Ph.d. stipendiat

    • Sakamoto Group - Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  86. Paul Martin Holm

    Lektor emeritus

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  87. Stéphanie Horion

    Lektor

    Person: VIP

  88. Mikkel Toft Hornum

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  89. Jens Thorvald Høeg

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  90. Erik Høg

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  91. Jim Høyer

    Specialkonsulent

    Person: TAP

  92. Christian Igel

    Professor

    Person: VIP

  93. Richard Ipsen

    Professor

    • Mejeri, kød og planteproduktteknologi - Professor

    Person: VIP

  94. Natalie Eva Iwanycki Ahlstrand

    Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  95. Kirsten Marie Ørnsbjerg Jensen

    Lektor ¿ forfremmelsesprogrammet

    Person: VIP

  96. Christian Benjamin Joas

    Lektor

    Person: VIP

  97. Ib Johnsen

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  98. Anders Drud Jordan

    Chef for Design og digital produktion

    • Udstillinger og publikum - Chef for Design og digital produktion

    Person: TAP

  99. Jonas S. Juul

    Gæsteforsker

    • Biokompleksitet - Gæsteforsker

    Person: VIP

  100. Søren Jøndrup

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  101. thw266 KU

    Professor

    Person: VIP

  102. Eigil Kaas

    Professor

    Person: VIP

  103. Nikolaos Kapitsinis

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  104. Gopal Karemore

    Specialist i billedanalyse

    • Protein Imaging Platform - Specialist i billedanalyse

    Person: TAP

  105. Magdalena Kersting

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  106. Lars Pødenphant Kiær

    Gæsteforsker

    • SOBI - Gæsteforsker

    Person: VIP

  107. Kristian Kjellerup Kjeldsen

    Gæsteforsker

    • Section for Geogenetics - Gæsteforsker

    Person: VIP

  108. Helle Astrid Kjær

    Projektkoordinator

    Person: VIP

  109. Kurt H. Kjær

    Professor

    • Section for Geogenetics - Professor

    Person: VIP

  110. Annelise Helene Kjøller

    Lektor emerita

    Person: VIP

  111. Frederik Ravn Klausen

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  112. Christoph Korte

    Lektor

    Person: VIP

  113. Gyula Mate Kovács

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  114. Ian Henry Lambert

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  115. Erik Hviid Larsen

    Professor emeritus

    • Molecular Integrative Physiology - Professor emeritus

    Person: VIP

  116. Kirsten Kolbjørn Larsen

    Adjunkt

    • Centre for Star and Planet Formation - Adjunkt

    Person: VIP

  117. Nadja Larsen

    Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  118. Sine Larsen

    Professor Emerita

    Person: VIP

  119. Anders Lassen

    Ekstern lektor

    • Datalogisk Institut - Ekstern lektor

    Person: VIP

  120. Marie Lau Florin

    Web- og kommunikationsmedarbejder

    Person: TAP

  121. Steffen Lauritzen

    Professor emeritus

    Person: VIP

  122. Bo Wegge Laursen

    Professor

    Person: VIP

  123. Antoine Lecocq

    Adjunkt

    • SOBI - Adjunkt

    Person: VIP

  124. Kim Lefmann

    Professor

    Person: VIP

  125. Mogens Levinsen

    Lektor emeritus

    • Biokompleksitet - Lektor emeritus

    Person: VIP

  126. Bent Erik Kramer Lindow

    Samlingsmedarbejder

    Person: TAP

  127. Michael Lisby

    Professor

    Person: VIP

  128. Yijing Liu

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  129. Leila Lo Leggio

    Professor

    Person: VIP

  130. Jesper Lundbye-Jensen

    lektor, sektionsleder

    Person: VIP

  131. Jesper Johannes Madsen

    Forskningsmedarbejder

    Person: TAP

  132. Lene Møller Madsen

    Lektor

    Person: VIP

  133. Maria Maistro

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  134. Emil Makovicky

    Ingen jobbeskrivelse VIP

    Person: VIP

  135. Charles M. Marcus

    Professor

    Person: VIP

  136. Helle Marcussen

    Ekstern forsker

    Person: VIP

  137. Bruna Marques dos Santos

    Gæsteforsker

    Person: VIP

  138. Helle Mathiasen

    Emerita

    Person: VIP

  139. Lea Ellen Matthiessen

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  140. Morten Meldgaard

    Professor

    • Section for Geogenetics - Professor

    Person: VIP

  141. Ole Mertz

    Professor

    Person: VIP

  142. Katrine Mohr

    Specialkonsulent

    • Globe Administration - Specialkonsulent

    Person: TAP

  143. Ole G. Mouritsen

    Professor emeritus

    Person: VIP

  144. Musemma Kedir Muhammed

    Ingen jobbeskrivelse

    Person: TAP

  145. Lisa Munk

    Ingen jobbeskrivelse VIP

    Person: VIP

  146. Andreea-Anamaria Muresan

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  147. Erik Mygind

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  148. Maja Steen Møller

    Studieadjunkt

    Person: VIP

  149. Carsten W. Müller

    Lektor

    Person: VIP

  150. Jörg Helge Müller

    Lektor

    • Kvanteoptik - Lektor

    Person: VIP

  151. Gøsta Støger Nachman

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  152. Paul Neve

    Professor

    Person: VIP

  153. Børge Svane Nielsen

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  154. Jens Bo Nielsen

    Professor

    • Motor Control - Professor

    Person: VIP

  155. Olaf Nielsen

    Professor

    Person: VIP

  156. Ole John Nielsen

    Professor

    Person: VIP

  157. Ruth Nielsen

    Lektor emerita

    Person: VIP

  158. Nikolai Baastrup Nordsborg

    Institutleder

    • Institut for Idræt og Ernæring - Institutleder

    Person: TAP

  159. Jesper Nygård

    Professor

    Person: VIP

  160. Joanne Alice O'Keeffe

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  161. Niels Anne Jacob Obers

    Professor

    • Teoretisk partikelfysik og kosmologi - Professor

    Person: VIP

  162. Rasmus Skov Olesen

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  163. Morten Tange Olsen

    Lektor

    • Section for Molecular Ecology and Evolution - Lektor

    Person: VIP

  164. Laila Ottesen

    lektor, sektionsleder

    Person: VIP

  165. Thomas Pape

    Sektionsleder

    Person: VIP

  166. Karla Berenice Parga Martínez

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  167. Christian Marcus Pedersen

    Lektor ¿ forfremmelsesprogrammet

    Person: VIP

  168. Morten Pejrup

    Professor emeritus

    Person: VIP

  169. Aya Tora Foged Permin

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  170. Martin Elias Pessah

    Professor MSO

    Person: VIP

  171. Weria Pezeshkian

    Adjunkt

    • Niels Bohr Internationale Akademi - Adjunkt

    Person: VIP

  172. Theresa Pflüger

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  173. Stefan Piasecki

    Emeritus

    • Section for Geobiology - Emeritus

    Person: VIP

  174. Majken Djurhuus Poulsen

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  175. Anders Priemé

    Professor

    Person: VIP

  176. Kunli Qu

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  177. Jonathan Quinson

    Gæsteforsker

    Person: VIP

  178. Sandra Raimundo

    Adjunkt

    • DARK - Adjunkt

    Person: VIP

  179. Christian Mac Ørum Rasmussen

    Lektor

    • Section for Geobiology - Lektor

    Person: VIP

  180. Maja Bar Rasmussen

    Postdoc

    Person: VIP

  181. Jorge Ruiz Carrascal

    Adjungeret professor

    Person: VIP

  182. Camilla Østerberg Rump

    Gæsteforsker

    Person: VIP

  183. Olof Ryding

    Samlingsmedarbejder

    Person: TAP

  184. Adam Steen Rønlund

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  185. Nina Rønsted

    Adjungeret professor

    Person: VIP

  186. Mikael Rørdam

    Professor, Viceinstitutleder

    Person: VIP

  187. Karoline Sandby

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  188. Valkyrie Arline Savage

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  189. Hannes Schroeder

    Lektor

    • Section for Molecular Ecology and Evolution - Lektor

    Person: VIP

  190. Ane Elise Schrøder

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  191. Guy Schurgers

    Lektor

    Person: VIP

  192. Ole Seberg

    Professor emeritus

    Person: VIP

  193. Raghavendra Selvan

    Adjunkt

    • Integrative Neuroscience - Adjunkt

    Person: VIP

  194. Charlotte Sigsgaard

    Akademisk medarbejder FU

    Person: TAP

  195. Tor Ivan Simonsen

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  196. Leif Horsfelt Skibsted

    Professor emeritus

    Person: VIP

  197. Simon Skov

    Seniorrådgiver

    Person: VIP

  198. David Glavind Skovmand

    Lektor/Studieleder

    Person: VIP

  199. Christine Benna Skytt-Larsen

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  200. Vincent Steffan

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  201. Svend Stouge

    Professor emeritus

    Person: VIP

  202. Jan Støvring

    Seniorforskningskonsulent

    Person: VIP, TAP

  203. Espen Bing Svendsen

    Indskrevet ph.d.-studerende

    Person: VIP

  204. Michael Svendsen

    Sektionsleder

    • Det Kgl. Bibliotek - Universitetsbibliotekarens ledelsessekretariat - Sektionsleder

    Person: TAP

  205. Sine Lo Svenningsen

    Lektor

    Person: VIP

  206. Lykke Sylow

    Lektor, Gæstelektor

    Person: VIP

  207. Janelle Marie Sylvester

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  208. Kristoffer Szilas

    Lektor

    Person: VIP

  209. Thomas Söderqvist

    Ingen jobbeskrivelse

    Person: VIP

  210. Nina Søager

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  211. Anders Søndberg Sørensen

    Professor

    • Kvanteoptik - Professor

    Person: VIP

  212. Michael Sørensen

    Institutleder, professor

    Person: TAP

  213. Yinqi Tang

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  214. Per Odin Thiim Thim

    Indskrevet ph.d.-studerende

    Person: Ekstern undervisning og koordinering

  215. Jan Westenkær Thomsen

    Institutleder

    • Administrationen - Institutleder

    Person: TAP

  216. Anders Thorup

    Lektor emeritus

    Person: VIP

  217. Xiaowei Tong

    Ekstern forsker

    Person: VIP

  218. Else Trangbæk

    Professor emeritus

    Person: VIP

  219. Marie Katrine Traun

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  220. Katerina Trepekli

    Adjunkt

    Person: VIP

  221. Anders P. Tøttrup

    Vicemuseumchef

    Person: VIP

  222. Lars Ulriksen

    Professor

    Person: VIP

  223. Francesco Maria Valentino

    Adjunkt

    • The Cosmic Dawn Center - Adjunkt

    Person: VIP

  224. Emilie Claire Vansant

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  225. Marianne Vestergaard

    Professor

    • DARK - Professor

    Person: VIP

  226. Rikke Vestergaard

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  227. Ma. Eliza Jucar Villarino

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  228. Katarzyna Wac

    Gæsteforsker

    Person: VIP

  229. Tod Waight

    Professor

    Person: VIP

  230. Yinliu Wang

    Gæste ph.d.-studerende

    Person: VIP

  231. Zhirui Ray Wang

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP

  232. Jacob Weiner

    Professor

    • SOBI - Professor

    Person: VIP

  233. Berthe Marie Willumsen

    Lektor emerita

    Person: VIP

  234. Carl Winsløw

    Professor

    Person: VIP

  235. Jørgen Wojtaszewski

    Professor, Sektionsleder

    Person: VIP

  236. Stefania Xella

    Lektor

    • Eksperimentel subatomar fysik - Lektor

    Person: VIP

  237. Hao Xia

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  238. Zhongqiu Xie

    Ph.d.-studerende

    • SOBI - Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  239. Deyang Xu

    Forskningskonsulent

    Person: VIP

  240. Hanwen Xu

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  241. Yang Xu

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  242. Gaoyuan Yang

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  243. YONG ZHANG

    Tenure track adjunkt

    Person: VIP

  244. Sebastian Fabian Zastruzny

    Ph.d.-studerende

    Person: VIP

  245. Wanying Zhang

    Gæsteforsker

    Person: VIP

  246. Henrik Hjarvard de Fine Licht

    Lektor ¿ forfremmelsesprogrammet

    • SOBI - Lektor ¿ forfremmelsesprogrammet

    Person: VIP

  247. Natasha Louise de Vere

    Lektor ¿ forfremmelsesprogrammet

    Person: VIP

  248. rtc312 rtc312

    Specialkonsulent

    • Eksperimentel subatomar fysik - Specialkonsulent

    Person: TAP

  249. Thomas van Gemert

    Ph.d. stipendiat

    Person: VIP